Size 1, Volume 0.48ml, Closed Length 19.4mm, Empty Weight Approx. 79mg
CpackCaps Enteric Capsules Using advanced enteric coating technology, remain intact in gastric acid environment and dissolve rapidly in intestinal environment, suitable for drugs that need intestinal release or protect gastric mucosa.
| Capsules Size | 1 Size(Size 1) |
| Volume | 0.48ml |
| Closed Length | 19.4mm |
| Outer Diameter | 6.96mm |
| Empty Weight | Approx. 79mg |
| Raw Material | Gelatin with Enteric Coating |
| Moisture | 13% - 16% |
| Disintegration | Gastric fluid 2h no dissolution / Intestinal fluid disintegration within 45min |
| Storage | Temperature 15-25°C, Humidity 35-65% RH |
| Shelf Life | 3 years |
| Color Options | Red/White / Pink/White |
Remains intact in gastric acid, releases precisely after reaching the intestine
Protects drug ingredients from gastric acid damage while avoiding drug irritation to gastric mucosa
Using internationally leading enteric coating process to ensure batch-to-batch consistency
CpackCaps Enteric CapsulesUsing advanced enteric coating technology, CapsulesRemains intact in gastric acid environment (pH<5.5), dissolves quickly after reaching the intestine (pH>5.5), effectively protecting acid-sensitive drug ingredients while avoiding drug irritation to gastric mucosa.
Please contact our customer service team for specific certification documents.
Our professional team will provide product selection advice and free sample services.