Size 000, Volume 1.37ml, Closed Length 26.1mm, Empty Weight Approx. 163mg
CpackCaps Pullulan Capsules Made from natural starch fermentation extracted pullulan, with excellent oxygen barrier properties, oxygen transmission rate far lower than gelatin and HPMC capsules, ideal for protecting oxygen-sensitive contents.
| Capsules Size | 000 Size(Size 000) |
| Volume | 1.37ml |
| Closed Length | 26.1mm |
| Outer Diameter | 9.91mm |
| Empty Weight | Approx. 163mg |
| Raw Material | Natural Pullulan |
| Moisture | 2% - 6% |
| Disintegration | ≤15 minutes |
| Storage | Temperature 15-25°C, Humidity 35-65% RH |
| Shelf Life | 5 years |
| Color Options | Clear / White |
Oxygen transmission rate far lower than gelatin and HPMC capsules, effectively protecting contents
Made from starch fermentation extracted pullulan, natural and safe
Globally recognized premium capsule choice, enhancing product value
CpackCaps Pullulan Capsules Made from natural starch fermentation extracted pullulan, with excellent oxygen barrier properties, oxygen transmission rate far lower than gelatin and HPMC capsules, ideal for protecting oxygen-sensitive contents.
Please contact our customer service team for specific certification documents.
Our professional team will provide product selection advice and free sample services.