Size 3, Volume 0.27ml, Closed Length 15.7mm, Empty Weight Approx. 48mg
CpackCaps Gelatin Capsules Made from 100% premium bovine gelatin, free from GMO and synthetic additives, Kosher and Halal certified. High transparency makes your contents clearly visible, excellent mechanical strength ensures perfect performance on high-speed filling machines.
| Capsules Size | 3 Size(Size 3) |
| Volume | 0.27ml |
| Closed Length | 15.7mm |
| Outer Diameter | 5.85mm |
| Empty Weight | Approx. 48mg |
| Raw Material | Premium Bovine Gelatin |
| Moisture | 13% - 16% |
| Disintegration | ≤15 minutes |
| Storage | Temperature 15-25°C, Humidity 35-65% RH |
| Shelf Life | 5 years |
| Color Options | Clear / Opaque / Bi-color |
Perfectly compatible with automatic, semi-automatic and manual high-speed filling equipment.
Moisture 13%-16%, rapid disintegration within 15 minutes
Standard colors and Pantone custom colors to create differentiated products.
CpackCaps Gelatin Capsules Made from 100% premium bovine gelatin, free from GMO and synthetic additives, Kosher and Halal certified. High transparency makes your contents clearly visible, excellent mechanical strength ensures perfect performance on high-speed filling machines.
Please contact our customer service team for specific certification documents.
Our professional team will provide product selection advice and free sample services.